게시 위치 Bulgaria - 사회적 상호 작용 및 오락 - 08 Aug 2020 13:21 - 2
Безспорно най-заможният копривщенец в историята е Ненчо Палавеев. Роден е през 1859 година. Като младеж е пратен да учи за абаджия в Цариград. Още преди да навърши 25 години основава самостоятелно търговско дружество, поддържащо връзки с Британската империя, водещата икономическа сила по онова време. За да развива бизнеса си Ненчо научава английски, немски, руски, арабски, хинди, сръбски, албански, гръцки, турски. Постепенно българинът изгражда бизнес империя, осъществяваща дейност в цяла Източна Европа, Близкия Изток и дори Индия и Китай. Компаниите му са изнасяли сирийски килими за Лондон и Петербург. От Русия пък са изпращали кехлибар към Истанбул, Кайро и Делхи. В Гърция и Сърбия пък са внасяли икони от Йерусалим. Палавеев придобива дялове в търговията с египетски памук и установява центъра на бизнес империята си в Кайро. Даже купува дялове от дружеството на Фердинант Лесепс, което прокопава Суецкия канал. По-късно Палавеев продава тези дялове на Английската банка.
Но вместо да продължи да движи бизнеса си далеч от България, Палавев се връща в началото на 1880-те години в Копривщица, където развива обширна обществена дейност. Той финансира изграждането на Читалището, параклиса в гробищата, свещоливницата при църквата Успение Богородично. При следващото си идване в родния град, в началото на XX век Палавеев дарява 1000 златни английски лири за изграждането на мавзолея - костница на героите от Априлското въстание и построяването на църквата Свети Никола. На Министерството на народното просвещение отпуска 6000 египетски златни лири (около 47 кг. злато) за построяване и финансиране на дейността на гимназия в Копривщица. Гимназията е открита през 1932 г., като заплатите на учителите и поддръжката се финансират от фонд създаден от Палавеев.
През 1934 г. той основава благотворителна фондация, която носи името му. Целта е "културното и икономическо израстване" на родния му град. Фондацията има основен капитал от 5000 лева, а след кончината на Палавеев през 1936 г., съобразно завещанието му, осчетоводява цялото му имущество - една четвърт идеална част от бащините му две къщи, собствения му дом в Ламбовската махала, четири яхъра в Александрия, 57 облигации от Обединена банка Деджил в Египет, 150 облигации от Националната банка на Египет. Всички ценни книжа се съхранявали в Базел. На Копривщица са завещани и влоговете на името на Палавеев в БНБ, Българската земеделска банка - София, Популярната банка в Копривщица, цялата му покъщнина и касетка със злато на кюлчета и златни монети.
후원
LozarqLozarqLozarqLozarqLozarqLozarqLozarqLozarqLozarqLozarqZarinaZarinaZarinaZarinaZarinaZarinaZarinaZarinaZarinaZarinaZarinaZarinaJadelyJadelyJadelyJadelyJadelyJadelyJadelyJadelyJadelyJadelyJadelyJadelyJoro0Joro0Joro0Joro0Joro0Joro0Joro0Joro0Joro0Joro0Joro0Joro0Joro0Joro0Joro0Joro0Joro0Joro0Joro0Joro0Joro0Joro0Joro0Joro0Joro0Joro0Joro0Joro0Joro0Joro0Joro0Joro0Joro0Joro0Joro0Joro0Joro0Joro0Joro0Joro0Night wishReLaXbgIzgariashtataIzgariashtataTaurusTaurusKikoKikoKikoKikoKikoKikoKikoKikoKikoKikoidttidttidttidttidttidttidttidttidttidttidttidttidttidttidttidttidttidttidttidttidttidttidttidttidttidttidttidttidttidttidttidttidttidttidttidttidttidttidttidttinaroniinaroniinaroniinaroniinaroniinaroniinaroniinaroniinaroniinaroniHailipiHailipiHailipiHailipiHailipiHailipiHailipiHailipiHailipiHailipiHailipiHailipiHailipiHailipiHailipiHailipiHailipiHailipiHailipiHailipiHailipiHailipiHailipiHailipiHailipiHailipiHailipiHailipiHailipiHailipiHailipiHailipiHailipiHailipiHailipiHailipiHailipiHailipiHailipiHailipiSergio QuevedoSergio QuevedoSergio QuevedoSergio QuevedoSergio Quevedopsy4akYumKimilcount zeroNigmataPMS7abritousabritousabritousabritousabritousabritousabritousabritousabritousabritousabritousabritousabritousabritousabritousabritousabritousabritousabritousabritousabritousabritousabritousabritousabritousabritousabritousabritousabritousabritousabritousabritousabritousabritousabritousabritousabritousabritousabritousabritous댓글 (2)
Ненчо Палавеев - благодетелят на Копривщица https://www.erev2.com/en/article/6937
Немного истории ходоков